وارد شوید

مقایسه فرش های دستباف با فرش های نیمه دستباف
1397/10/16

مقایسه فرش های دستباف با فرش های نیمه دستباف
🔸فرش های گره ای
فرش های گره ای دستباف به کیفیت و زمان بسیار زیاد نیاز دارند. در اغلب موارد، کیفیت و بهای یک فرش گره ای براساس تعداد گره ها در هر سانتی متر مشخص می شود. به این معنا که تعداد بیشتر گره ها به معنای کیفیت بیشتر است.

یک طرح پیچیده به گره های متراکم تر نیاز داشته و زمان بافت آن نیز طولانی تر است. یک قالی بافت معمولی می تواند روزانه تا ۱۰،۰۰۰ گره ایجاد کند. در نتیجه میتوانید حدس بزنید که زمان بافت یک فرش می تواند تا چه اندازه طولانی باشد، مخصوصا اگر اندازه فرش بزرگ باشد. زمان بافت فرش گره ای باعث می شود که قیمت آن از فرش نیمه دستبافت گران تر باشد.

🔸فرایند تولید فرش نیمه دستباف کاملا متفاوت است. در این روش باید به کمک یک ابزار دستی ریسه های نخ را در لابه لای دار عبور داد. این فرایند آنقدر زمان بر نبوده و همانند فرش گره ای به مهارت چندانی نیاز ندارد. پس از بافت نخ ها، فرش از دار برداشته شده و نوعی پارچه محکم به پشت آن چسبیده می شود. برای تکمیل فرش، حاشیه را به آن چسبانده و یا می دوزند.

🔸تفاوت قیمت
بهای فرش نیمه دستباف از فرش گره ای کمتر است زیرا بافت آن به زمان و مهارت کمتر و البته هزینه کمتر نیاز دارد. به همین دلیل قیمت آن هم پایین تر است.

🔸تفاوت در ماندگاری
عمر یک فرش گره ای یا دستباف از فرش نیمه دستباف بیشتر است. حتی این فرش می تواند یک میراث خانوادگی بوده و نسل ها باقی بماند. البته در صورتی که در نگهداری آن مراقبت شود. فرش نیمه دستبافت در همان شرایط همان اندازه ماندگار نیست.

🔸میزان ارزش
ارزش یک فرش به پایین یا بالا بودن هزینه تولید آن بستگی ندارد. یک فرش گره ای با کیفیت می تواند ارزش بالایی داشته اما اما یک فرش نیمه دستباف این گونه نیست. فرش های گره ای هم در انواع ضعیف و باکیفیت وجود دارند. فرش های گره ای ارزش بیشتری دارند، زیرا اصیل هستند و به صورت عمده تولید نمی شوند. فرش های نیمه دستبافت هرگز نمی تواند یک میراث باشد زیرا ارزش بالایی ندارد. اما می تواند ظاهر زیبایی داشته و طراحی داخلی خانه تان را زیباتر کند.

اگر به دنبال فرشی هستید که علاوه بر استفاده کردن در دکوراسیون خانه، ارزشمند هم باشد، از قالیباف های خبره یک فرش گره ای خریداری کنید.

دانستنیهای فرش
قدمت فرش ایرانی نکاتی درباره شستشوی فرش ها فرش دستباف و انواع آن قوانین پهن کردن فرش در خانه اشتباهات رایج در دکوراسیون نشیمن از قالیچه ها کجا استفاده کنیم؟ نحوه صحیح استفاده از شامپو فرش آشنایی با انواع جنس نخ فرش آشنایی با طرح و رنگ فرش ها جلوگیری و رفع کوبیدگی فرش فرش مناسب برای اتاق خواب خانه ای با طراحی سنتی و ایرانی راهکارهای مناسب برای تزئین راهرو منزل راهکارهای جادار جلوه دادن محیط زندگی استفاده از بشقاب ها بر روی دیوار ست کردن فرش، پرده و مبلمان کاغذ دیواری نورپردازی منزل (بخش اول) نورپردازی منزل - (بخش دوم) کمد دیواری دکوراسیون با آینه (بخش اول) دکوراسیون با آینه بخش (2) اصول صحیح نصب تابلو پاک کردن پارافین شمع از روی فرش از بین بردن لکه سوختگی فرش کفپوش مناسب منزل سه قانون اصلی در خرید فرش مناسب آشنایی با الیاف اکریلیک پاک کردن لکه لاک ناخن تمیزکردن چسب قطره ای از روی فرش پاک کردن لکه قهوه از روی فرش نکاتی برای نگهداری و براق شدن فرش ساختار کلی فرش ماشینی چیدمان اتاق بر اساس فرش سرمه ای تزیینات دیوار - (بخش 1) تزیینات دیوار - (بخش 2) مبلمان و دکوراسیون مناسب فضای باز استفاده از آباژور در دکوراسیون چیدمان خانه های کوچک ایده های کاربردی برای طراحی سقف مراحل تولید فرش های ماشینی نکاتی در مورد انتخاب رنگ فرش طراحی فرش - بخش اول محافظ ریشه فرش تناسب اندام با فرش استفاده از فرش گرد در دکوراسیون لکه بری از فرش فرش مناسب برای غذاخوری فرش های سنتی در فضاهای مدرن از بین بردن بوی نامطبوع فرش ایده های زیبا برای سالن پذیرایی فرش های مدرن و فانتزی را بیشتر بشناسیم فرش و موکت مناسب برای راه پله فرش پرز بلند، کفپوش نرم و راحت خرید فرش ایرانی فرش ابریشم، انتخاب لوکس پسندان مراحل تولید فرش ماشینی رنگ اتاق نشیمن، انتخاب رنگ تیره فرش نقش برجسته فرش چند شانه بخریم? فرش های سنتی در فضاهای مدرن دکوراسیون تابستانی منزل کفپوش های امن برای اتاق کودک تزئینات راه پله (1) تزئینات راه پله (2) ویژگی های فرش دستباف روش های امتحان کردن ابریشم فرش درجه بندی فرش ماشینی انواع خواب قالی انواع شیرازه فرش انواع تراکم در فرش ماشینی - بخش اول دربارۀ چرم دوزی فرش بیشتر بدانیم شست و شو ریشه فرش مقایسه فرش های دستباف با فرش های نیمه دستباف انواع فرش ایرانی از نظر جنس